Quizlet – Opis i informacje techniczne Copy

Ciao!

W tym module znajdziesz podstawowe informacje dotyczące Quizlet – narzędzia, którego będziemy używać w trakcie Wyzwania. Dowiesz się m.in. czym jest ta platforma i jakie daje możliwości nauki, jak założyć konto oraz jak dołączyć do przestrzeni stworzonej na potrzeby Wyzwania.

Jeśli znasz to narzędzie i masz już konto na stronie https://quizlet.com/ możesz śmiało pominąć dużą część informacji.

Jeżeli jesteś osobą, która pierwszy raz słyszy o tym narzędziu i/lub nigdy nie miała z nim do czynienia – nie martw się! Specjalnie dla Ciebie przygotowałam ten opis. Zapoznaj się z Nim na spokojnie, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem Wyzwania. Aby zapoznanie z Quizlet było dla Ciebie jak najmniej czasochłonne polecam wykonywać wszystkie opisane czynności na bieżąco, krok po kroku. Dzięki temu nie będzie konieczności wracania do treści tego modułu po założeniu konta. Jeśli jednak wolisz inny sposób działania – droga wolna 😊 Zaparz sobie ciepłą kawę lub herbatę, przygotuj miejsce do pracy i zaczynamy!

Czym jest Quizlet?

Quizlet to platforma e-learningowa dla uczniów, szczególnie przydatna w nauce języków obcych, choć obecnie wykorzystywana jest również w wielu innych dziedzinach naukowych. Opiera się na tworzeniu zestawów tematycznych z fiszkami. Każdy poziom językowy ma swoją osobną klasę, która gromadzi wszystkie osoby z danego poziomu, z wariantu grupowego i VIP.

Co ciekawe platforma ta pozwala nie tylko na dodawanie słówek przez nauczyciela – każdy zapisany użytkownik może dodawać nowe słówka i współtworzyć bazę sformułowań.

Założenie konta w Quizlet

Konto na Quizlet możesz założyć już teraz – dzięki temu zapoznasz się z działaniem tej platformy jeszcze przed rozpoczęciem wyzwania. Wystarczy wejść na stronę https://quizlet.com/, wybrać opcję „Zarejestruj się” i wypełnić formularz.

Aby założyć konto na Quizlet musisz podać podstawowe dane: datę urodzenia, nazwę użytkownika (której będziesz używać podczas logowania do systemu), adres e-mail (najlepiej, aby był to ten sam adres, którego używasz na platformie) oraz hasło. Możesz też skorzystać z możliwości połączenia konta Quizlet z kontem Google lub Facebook.

Dołączenie do klasy Wyzwania

W momencie rozpoczęcia Wyzwania otrzymasz na adres mailowy (ten, który podany został przy zakupie kursu) specjalne zaproszenie do stworzonej przeze mnie klasy. Otwórz go i kliknij przycisk „Zaakceptuj zaproszenie”.

Zostaniesz przeniesiony na stronę Quizlet. W kolejnym kroku musisz zarejestrować się (lub zalogować jeśli masz już konto). W tym celu wciśnij przycisk „Aby uzyskać dostęp zarejestruj się za darmo” a następnie wypełnij dane zgodnie z opisem umieszczonym powyżej lub zaloguj się używając swoich danych.

Jakie możliwości daje Quizlet?

Jak już pisałam we wstępie Quizlet pozwala na tworzenie fiszek – ale nie jest to jego jedyna funkcja! Opiszę tutaj krótko te funkcjonalności, które przydadzą Ci się podczas Wyzwania.

Dodawanie nowych fiszek do zestawu

Są dwa sposoby pozwalające na dodanie nowej fiszki do istniejącego zestawu. Możesz to zrobić poprzez edycję zestawu lub przycisk „Dodaj lub usuń pojęcia”.

Będąc wewnątrz strony edycji zestawu na samym dole znajdziesz przycisk „Dodaj fiszkę”. Wciśnij go i wypełnij puste pola słówkami zgodnie z podpowiedzią językową. Na koniec kliknij przycisk „Gotowe” i twoja propozycja zostanie dodana do zestawu. Będzie ona widoczna dla wszystkich członków klasy.

Tworzenie własnych zestawów

W ramach konta ucznia na Quizlet możesz również tworzyć własne zestawy do nauki. Docelowo są one widoczne w systemie dla wszystkich użytkowników, jednak możliwość edycji pozostaje po Twojej stronie (możesz te ustawienia zmienić tworząc zestaw). Aby dodać swój zestaw należy użyć opcji „Stwórz”, następnie wypełnić formularz: nadać tytuł, ustalić widoczność i edytowalność zestawu a następnie dodać pojęcia i język wprowadzanych słówek. Możesz też importować gotową listę słówek. Przygotowany zestaw wystarczy zapisać i gotowe! Możesz podzielić się nim ze znajomymi wysyłając im specjalny link lub dodając informację w mediach społecznościowych.

Używanie ogólnodostępnych zestawów

Bardzo możliwe, że zestaw, który chcesz stworzyć (lub podobny) już istnieje – po co więc marnować czas na tworzenie go od nowa? Wystarczy użyć opcji „Szukaj”. Dzięki temu masz dostęp do gotowych zestawów i możesz skupić się na ćwiczeniu pojęć. Znajdź zestaw, który Cię interesuje i spróbuj przetestować na Nim opisane poniżej możliwości nauki.

Nauka

Quizlet oferuje bardzo wiele możliwości nauki. Krótko przedstawię każdy z nich.

  1. Moduł „fiszki” – jest to moduł, który widzimy od razu po wejściu do zestawu. Na białym tle imitującym kartkę papieru widzimy pojęcie w języku polskim. Aby sprawdzić włoski odpowiednik tego słowa wystarczy kliknąć w dowolnym miejscu fiszki, aby ją odwrócić. Aby przejść do kolejnego słówka należy użyć strzałki znajdującej się pod fiszką. Możemy też włączyć przeglądanie fiszek w trybie pełnoekranowym używając przycisku znajdującego się pod fiszką po prawej stronie.
  2. Moduł „Ucz się” – jest to test jednokrotnego wyboru stworzony na podstawie bazy pojęć umieszczonych w naszym zestawie. System wybiera Nam słówka w losowej kolejności w obu językach, naszym zadaniem jest wybranie jego odpowiednika (tłumaczenia). Każde sformułowanie jest powtarzane dwukrotnie. Po jednym poprawnym dopasowaniu system oznacza to słówko jako „zaznajomiono”, druga poprawna odpowiedź (w formie pisemnej) zmienia jego status na „umiem”. W ten sposób na koniec modułu tworzy się statystyka, która pokazuje ile słówek już umiesz a nad którymi musisz jeszcze popracować. Możesz poprawiać swoje wyniki poprzez kolejne próby wykonania testu. W Opcjach znajdujących się w lewym dolnym rogu możemy zmienić m.in. język odpowiedzi oraz rodzaje pytań.
  3. Moduł „Pisanie” – to typowe zadanie tłumaczenia słówek. System wyświetla słówko z losowej fiszki w języku włoskim a zadaniem użytkownika jest poprawne wpisanie jego odpowiednika w języku polskim. W przypadku użycia opcji „Nie wiem” lub pozostawienia pustej odpowiedzi system wskaże Nam poprawną odpowiedź, którą należy przepisać. W przypadku udzielenia błędnej odpowiedzi system pokaże poprawną odpowiedź oraz ryzyko pomyłki. W Opcjach znajdujących się w lewym dolnym rogu możemy zmienić m.in. język wpisywanych odpowiedzi.
  4. Moduł „Ćwiczenie” – to ćwiczenia słuchu. Użytkownik ma za zadanie zapisać wymawiane przez lektora słowo. Jeśli chcemy usłyszeć je kolejny raz wystarczy kliknąć na megafon znajdujący się przy polu do wpisania odpowiedzi. W ramach podpowiedzi pokazane jest również tłumaczenie tego słówka. W Opcjach znajdujących się w lewym dolnym rogu możemy zmienić m.in. język wpisywanych słówek oraz tempo ich wypowiadania przez lektora. Nie jest to jednak opcja przeze mnie polecana, ponieważ jakość wymowy automatycznego tłumacza w języku włoskim jest na bardzo słabym poziomie i może powodować złe nawyki związane z niepoprawną wymową.
  5. Moduł „Test” – ma formę sprawdzianu wiedzy z zakresu danego zestawu. Można wykonać go na stronie lub wydrukować. W Opcjach znajdujących się w lewym dolnym rogu możemy zmienić m.in. rodzaj i liczbę pytań oraz język wprowadzania odpowiedzi.
  6. Gra „Dopasowania” – gra edukacyjna polegająca na dopasowaniu do siebie słówek w obu językach poprzez odnajdywanie par w rozsypance i nakładanie ich na siebie. Jeśli dopasowanie jest poprawne słówka znikają z rozsypanki, natomiast w przypadku błędnego dopasowania słówka pozostają na planszy i dla utrudnienia zmieniają swoje położenie. Uwaga – gra jest na czas!
  7. Gra „Grawitacja” – gra edukacyjna polegająca na wpisywaniu tłumaczenia słówka, które „spada” z góry ekranu zanim kamień ze słówkiem spadnie na dół. Przed rozpoczęciem zabawy ustalasz język wprowadzanych słówek oraz stopień trudności. Możesz użyć klawisza „Escape” aby pominąć nieznane słówko. Im więcej poprawnych odpowiedzi tym więcej punktów uzyskasz i więcej poziomów pokonasz. W lewym dolnym rogu znajdziesz pauzę i reset, jeśli chcesz zacząć grę od nowa bez zapisania wyniku.

Podsumowanie

Jeśli udało Ci się dojść do tego momentu – gratuluję! Jesteś gotowy do używania Quizlet i wszystkich jego możliwości przydatnych podczas wyzwania. Oczywiście to nie wszystko – na tej platformie jest jeszcze wiele do odkrycia. Dlatego zachęcam Cię do założenia konta już teraz i zapoznania się z działaniem i możliwościami jakie daje nauka z Quizlet. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub coś w tej instrukcji jest dla Ciebie niejasne – koniecznie napisz o tym w komentarzu! Im szybciej zapoznasz się z działaniem tego systemu tym łatwiej będzie Ci pracować z nim podczas mojego Wyzwania a wyniki, które uzyskasz będą dla Ciebie bardziej satysfakcjonujące.

Udanej nauki!

Scroll to Top