Dzień 9

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #28598
   Paulina Kania
   Opiekun forum

   Miejsce na Wasze zdania oraz ewentualne pytania do dzisiejszej lekcji.

  • #28638
   Klaudia
   Uczestnik

   Ciao!

   No więc zebrało mi się kilka pytań i bardzo bym też chciała, żebyś sprawdziła moje zdania 🙏🏻

   1. Co z rodzajnikami nieokreślonymi w liczbie mnogiej? Coś tam sobie wygooglowalam, ale czułabym się jednak bezpieczniej otrzymując teorię od Ciebie. (Chyba, że jest to przewidziane w kolejnych lekcjach, a ja znowu się spieszę…)
   2. Nie bardzo wiem czy jest jakaś konkretną zasada co do rodzaju męskiego? Wiemy, że rodzaj żeński zaczynający się od samogłoski będzie poprzedzony { un’}. Natomiast w tabelce dla rodzaju męskiego mamy un oraz uno 🤔 wydaje mi się, że do tej pory dopasowuje je dość… Instynktownie? Jednak zastanawia mnie czy jest jakaś zasada, która powinno się kierować?

   I zdania, które udało mi się wypocić…

   1. Faccio la commessa. Sono una commessa.
   2. Il mio fratello è uno studente. Lui fa lo studente.
   3. La mia madre è una segretaria. Lei fa la segreteria.
   4. Il mio padre è (un?) pilota? Lui fa (il?)pilota.
   5. I miei nonni sono (dei?) giardinieri.
   Loro fanno (i?) giardinieri.

   Czuje się SUPER niepewnie odnośnie każdego z tych zdań, ale zdecydowanie najwięcej wątpliwości wywołał pilot, który wydaje się być rodzaju żeńskiego, na podstawie tego co znalazłam w glosbe. No i oczywiście dziadkowie, których sobie stworzyłam w liczbie mnogiej.
   Więc z niecierpliwością czekam na werdykt 😀
   (mam nadzieję, że czujesz się już lepiej 🥺)

   • #28657
    Paulina Kania
    Opiekun forum

    Dziękuję Klaudia, niestety rozkłada mnie coraz bardziej, ale to nic! 🙂 Może być gorzej z webinarem jeśli mi się nie polepszy, ale mój stan w żaden sposób nie wpłynie na trwanie wyzwania.

    Ad. 1 – będzie 😉 w zdaniu 5 dobrze to dopasowałaś.
    Ad. 2 – w rodzaju męskim jedyna zasada, o której musisz pamiętać to żeby stosować UNO dla tych sytuacji, w których w określonych stosujemy lo tj. przy rzeczownikach męskich zaczynających się od s+spółgłoska, pn, ps, gn, x, y, z. UN stosujemy we wszystkich pozostałych przypadkach, czyli zarówno gdy w określonych dałabyś IL jak i L’ (w przypadku rodzaju męskiego oczywiście).

    Odnośnie zdań – brava!
    Jedyna uwaga – przed członkami rodziny w liczbie pojedynczej gdy używamy mio, tuo, itd. nie używamy już rodzajników więc poprawnie będzie tak:
    2. Il mio fratello è uno studente. Lui fa lo studente.
    3. La mia madre è una segretaria. Lei fa la segreteria.
    4. Il mio padre è (un?) pilota? Lui fa (il?)pilota.

    Co do tych znaków zapytania – poprawnie dobrałaś wszystkie rodzajniki więc możesz usunąć nawiasy i znaki zapytania jeśli w notatkach też je sobie zostawiłaś 😉

    W zdaniu o Twojej mamie uwaga na literówkę:
    la segretaria – sekretarka (akcent pada na -taria)
    la segreteria – sekretariat (miejsce pracy, w wymowie akcent pada na -ria)

  • #28661
   Klaudia
   Uczestnik

   Kilka razy sprawdzałam tę sekretarkę, właśnie po to, żeby nie zrobić żadnej literówki… 🤦🏻‍♀️
   W każdym razie bardzo dziękuję za odpowiedź i poprawki!

   Wiedziałam, że chciałam Cię o coś jeszcze zapytać, ale w poprzednim poście za bardzo skupiłam się na zadaniach i wyleciało mi z głowy. Chciałabym się zorientować czy jest możliwość, żebyś polecenia do zadań/ćwiczeń( tych w pdf, do druku) wpisywała również w języku wloskim? Staram się swoje notatki tworzyć po włosku (oczywiście na tyle, żeby było to dla mnie zrozumiałe), tak więc wpisuje sobie w zeszyciku np. ‘ Il quinto giorno’ (swoją drogą, czy to poprawnie?🤭). I w ogóle lubię sobie przepisywać te ćwiczenia, szczególnie kiedy nie mam opcji wydrukowania czegokolwiek. Więc byłoby super fajnie gdybym polecenia do ćwiczeń również mogła przepisać sobie po włosku – zawsze coś tam się w głowie zagnieździ 😬

   PS. Moja mama zawsze powtarza, że czosnek jest dobry na każde przeziębienie 😀 mam nadzieję, że gorzej nie będzie. Przesyłam ciepełko i życzę szybkiego powrotu do zdrowia 💕

   • #28662
    Paulina Kania
    Opiekun forum

    ok, da się zrobić 😉
    “il quinto giorno” jest ok

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Forum ‘Tydzień 2’ jest zamknięte dla nowych tematów i odpowiedzi.
Przewiń do góry